Biało-Czerwoni wracają do rywalizacji w morderczym sezonie 2016

Biało-Czerwoni wracają do rywalizacji w morderczym sezonie 2016

Trzy mecze Memoriału Wagnera, siedem kwalifikacji olimpijskich i przynajmniej jedenaście Ligi Światowej. Biało-Czerwoni siatkarze we wtorek w Tauron Arenie Kraków wracają do gry w sezonie 2016, który będzie jednym z najtrudniejszych i na pewno najbardziej intensywnych dla polskiej kadry. Jakie wyzwania stoją przed mistrzami świata?

Reprezentacja Polski
Reprezentacja Polski (Foto: CEV)

Polscy siatkarze rok 2016, czyli sezon olimpijski, w którym poznamy medalistów najważniejszej imprezy czterolecia, rozpoczęli już w styczniu w Berlinie. W stolicy Niemiec mistrzowie świata rozegrali pięć pojedynków, wygrali trzy z nich, w dwóch musieli uznać wyższość rywali. Walkę o igrzyska w Rio siatkarze Stephane’a Antigi rozpoczęli od wygranej z Serbią (3:1), poprawili triumfem nad Belgią (3:0), by niespodziewanie ulec Niemcom (2:3). W półfinale europejskiego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk w Rio Biało-Czerwoni przegrali z Francją (0:3), by wygrać dramatyczny i pamiętny mecz o trzecie miejsce z Niemcami (3:2).

– Żyjemy, żyjemy! – Mówił szczęśliwy i wzruszony trener Stephane Antiga tuż po meczu. A jego zawodnicy nie kryli radości ze zwycięstwa, choć awansu ono nie dało, a tylko przedłużyło drogę na igrzyska w Rio.

Dzięki pamiętnej wygranej nad Niemcami nasi siatkarze mają okazję zagrać na przełomie maja i czerwca w Tokio o paszporty olimpijskie. Kilka mocnych ekip z Europy, m.In. Serbowie, Bułgarzy, Niemcy czy Słoweńcy, szans na igrzyska już nie ma, nasz zespół wciąż jest w drodze i wciąż na awans musi pracować.

Drugą część sezonu 2016 mistrzowie świata rozpoczną w połowie maja w Tauron Arenie Kraków. Pod Wawelem nasz zespół zagra pierwsze trzy spotkania po zakończeniu sezonu klubowego, a rywalami będą kolejno Bułgarzy, Belgowie i Serbowie. W dniach 17-19 maja Biało-Czerwoni wezmą udział w XIV Memoriale Huberta Jerzego Wagnera, turnieju towarzyskim, ale niezwykle dla naszej kadry ważnym. Te trzy mecze mają pomóc Stephane’owi Antidze zgrać zespół i przygotować go do walki o igrzyska w Rio.

Explore more:  usc football score

20 maja kadra z Krakowa ruszy do Tokio, gdzie być może rozegra sparing z Iranem. Z pewnością 28 maja od meczu z Kanadą rozpocznie się walka o awans na igrzyska. W Japonii Polacy rozegrają siedem meczów w dziewięć dni (kolejno z Kanadą, Francją, Japonią, Chinami, Wenezuelą, Iranem i Australią), jeśli uda im się zająć miejsce na podium, wywalczą sobie prawo gry w turnieju olimpijskim. Nasz zespół jest faworytem imprezy i trudno sobie wyobrazić, by miał tego awansu nie wywalczyć.

Niezależnie od wyniku siatkarze na początku czerwca wrócą do ojczyzny, gdzie będą odpoczywać i czekać na start kolejnej ważnej imprezy w sezonie 2016, Lidze Światową. Zespół będzie już miał w nogach minimum dziesięć spotkań, a łącznie przynajmniej 15 rozegranych od początku roku. W Lidze Światowej siatkarzy czeka dziewięć kolejnych meczów w trzy tygodnie. Najpierw trzy w Kaliningradzie (z Bułgarią, Rosją i Serbią), później trzy w Łodzi (z Argentyną, Rosją i Francją), a na koniec fazy interkontynentalnej trzy w Nancy (z Brazylią, Francją i Belgią).

Licznik występów mistrzów świata sięgnie wówczas przynajmniej 24, a doliczyć trzeba jeszcze na pewno dwa kolejne w finałach “Światówki”, bo nasz zespół w Krakowie ugości najlepsze ekipy rozgrywek. W finałach Biało-Czerwoni zagrają dwa razy w fazie grupowej, jeśli awansują do czwórki, to czekają ich dwa kolejne mecze (półfinał i mecz o medal). Łącznie w Lidze Światowej zespół Antigi rozegra 11 do 13 pojedynków. Jeśli zliczyć je ze wszystkimi w roku 2016, liczba sięgnie 26-28 meczów. A to bez sparingów, których może być kilka. Zarówno przed startem turnieju w Tokio, ale też przed finałami Ligi Światowej.

Jeśli Biało-Czerwoni awansują na igrzyska w Rio, zobaczymy ich w akcji również w drugiej połowie lipca 2016 oraz oczywiście od początku sierpnia. Występ w turnieju olimpijskim to na pewno pięć meczów rozgrywanych w pierwszej części turnieju, a w razie awansu konieczność gry w ćwierćfinale, być może również półfinale i meczu o medal. Łatwo więc policzyć, że w Rio mistrzowie świata mogą rozegrać pięć do ośmiu spotkań. Zakładając, że nasz zespół dotrze do strefy medalowej w Lidze Światowej i na igrzyskach, w połowie sierpnia licznik występów sięgnie nawet 36 pojedynków. A nasze wyliczenia nie zakładają rozgrywania sparingów, których będzie zapewne kilka, przez co liczba meczów Biało-Czerwonych może przekroczyć nawet 40.

Explore more:  Hiszpanie zaprosili Koseckiego na mecz z Francją

Około 40 rozegranych spotkań w osiem miesięcy (od stycznia od sierpnia) to mniej więcej pięć meczów reprezentacyjnych miesięcznie. Gdyby odjąć miesiące, w których kadra nie grała, zostanie nam 40 meczów w pięć miesięcy, czyli około ośmiu na miesiąc, a więc dwa w tygodniu. Kadrowiczów czeka zatem gra w biało-czerwonej koszulce co trzy-cztery dni. Dawka siatkówki potężna, biorąc pod uwagę, że zespół będzie grał w Europie (Berlin, Kraków, Kaliningrad, Łódź, Nancy), Azji (Tokio) oraz być może Ameryce Południowej (Rio de Janeiro). Los oszczędził naszej drużynie tym razem wyjazdu do Ameryki Północnej, ale i tak siatkarzy czeka ogromny wysiłek fizyczny i mentalny, zmiana stref czasowych, jedzenia, długie i bardzo niewygodne dla wysokich zawodników podróże.

Jak na mistrzów świata przystało, nasz zespół aspiruje do triumfów i miejsc medalowych. Nie da się ich wywalczyć inaczej, niż grać i wygrywać na całym świecie, od Berlina po Kraków, Tokio i Kaliningrad, aż po gorące Rio de Janeiro. Oby w Kraju Kawy zakończyła się mordercza podróż naszej kadry narodowej po podium i medal igrzysk olimpijskich.

Dla porównania, polska kadra w roku 2015 rozegrała 34. Oficjalne mecze (nie licząc sparingów).

Mecze reprezentacji Polski siatkarzy w sezonie 2016:.

Europejski turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (Berlin, 5-10 stycznia):.

 • 5 stycznia (wtorek): Polska – Serbia 3:1 (22:25, 25:18, 25:23, 25:21).
 • 7 stycznia (czwartek): Polska – Belgia 3:0 (25:20, 30:28, 25:19).
 • 8 stycznia (piątek): Polska – Niemcy 2:3 (25:21, 17:25, 22:25, 25:20, 10:15).
 • 9 stycznia (sobota): Polska – Francja 0:3 (25:27, 30:32, 20:25).
 • 10 stycznia (niedziela): Polska – Niemcy 3:2 (20:25, 25:22, 16:25, 28:26, 16:14).
 • XIV Memoriał Huberta Jerzego Wagnera (Kraków, 17-19 maja):.

  Explore more:  Drużyna Polaka szokuje w NBA. Drugi raz ograli kandydata do mistrzostwa [WIDEO]
 • 17 maja (wtorek): Polska – Bułgaria, Tauron Arena Kraków (godzina 20:30).
 • 18 maja (wtorek): Polska – Belgia, Tauron Arena Kraków (godzina 20:30).
 • 19 maja (wtorek): Polska – Serbia, Tauron Arena Kraków (godzina 20:30).
 • Światowy turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (Tokio, 28 maja – 5 czerwca):.

 • 28 maja (sobota): Polska – Kanada, Tokyo Metropolitan Gymnasium (godzina 8:30).
 • 29 maja (niedziela): Polska – Francja, Tokyo Metropolitan Gymnasium (godzina 8:30).
 • 31 maja (wtorek): Polska – Japonia, Tokyo Metropolitan Gymnasium (godzina 12:10).
 • 1 czerwca (środa): Polska – Chiny, Tokyo Metropolitan Gymnasium (godzina 8:30).
 • 2 czerwca (czwartek): Polska – Wenezuela, Tokyo Metropolitan Gymnasium (godzina 8:30).
 • 4 czerwca (sobota): Polska – Iran, Tokyo Metropolitan Gymnasium (godzina 8:30).
 • 5 czerwca (niedziela): Polska – Australia, Tokyo Metropolitan Gymnasium (godzina 8:30).
 • Liga Światowa (Kaliningrad, Łódź, Nancy, Kraków, 17 czerwca – 17 lipca):.

 • 17 czerwca (piątek): Bułgaria – Polska, DS Jantarny Kaliningrad (godzina 15:40).
 • 18 czerwca (sobota): Rosja – Polska, DS Jantarny Kaliningrad (godzina 18:10).
 • 19 czerwca (niedziela): Serbia – Polska, DS Jantarny Kaliningrad (godzina 15:40).
 • 24 czerwca (piątek): Polska – Argentyna, Atlas Arena Łódź (godzina 20:10).
 • 25 czerwca (sobota): Polska – Rosja, Atlas Arena Łódź (godzina 20:10).
 • 26 czerwca (niedziela): Polska – Francja, Atlas Arena Łódź (godzina 20:10).
 • 1 lipca (piątek): Brazylia – Polska, CS Marie Marvingt Nancy (godzina 15:00).
 • 2 lipca (sobota): Francja – Polska, CS Marie Marvingt Nancy (godzina 18:00).
 • 3 lipca (niedziela): Belgia – Polska, CS Marie Marvingt Nancy (godzina 15:00).
 • 13 lipca (środa): Polska – , Tauron Arena Kraków.
 • 14 lipca (czwartek): Polska – , Tauron Arena Kraków.
 • Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Data utworzenia:.

  14 maja 2016, 20:32.

  Modric