Kaiser wygrał maraton w Dąbrowie Górniczej, Kowal z Pucharem Polski

Po raz kolejny klasę pokazał Andrzej Kaiser. Doświadczony kolarz wygrał dystans grand fondo (89 km), jednak nie posiada licencji PZKOl i nie jest brany w pod uwagę w klasyfikacji Pucharu Polski. Kaiser startował minutę za licencjonowanymi zawodnikami, lecz mimo to dogonił ich i w jednej grupie dojechał na metę. Minuta zapasu ze startu dała mu zdecydowane zwycięstwo na dystansie.

– Jechałem równym tempem i udało się dogonić kolegów z Pucharu Polski. Na finiszu nie ścigałem się z nimi, bo oni toczyli swój wyścig. Mnie wystarczyła świadomość, że zwyciężę na dystansie – powiedział Kaiser.

Swoim tempem jechał też Mariusz Kowal, któremu wystarczyło ukończyć edycję w czołówce, by przypieczętować zdobycie Pucharu Polski. To drugi sukces kolarza JBG-2. Wcześniej we wrześniu podczas wyścigu w Obiszowie zapewnił sobie tytuł mistrza Polski w maratonie MTB.

– W poprzednich wyścigach Skandii wypracowałem sobie przewagę, która pozwoliła jechać dziś spokojnie. Nie musiałem atakować, mogłem być nieco bardziej pasywny. Udało się zrealizować plan, mam już pewność, że wygrałem klasyfikację generalną. Za tydzień ostatni wyścig w Kwidzynie, po nim będę mógł świętować – skomentował Kowal.

Stali bywalcy maratonów przyzwyczaili się, że w jesiennych wyścigach główną przeszkodą jest błoto. Nie inaczej było w Dąbrowie Górniczej. Opady deszczu, które pojawiały się w regionie od kilku dni, mocno zdegradowały trasę. Na szczęście w dniu wyścigu świeciło słońce.

Explore more:  Małysz 102

W takich warunkach szczególnie liczy się siła, która pozwala przedzierać się przez grząski teren. Na taktykę wpływał też długi dystans.

– Trasa była płaska i długa, więc ciężko było myśleć o atakach. Jechaliśmy w grupie, każdy starał się zachować jak najwięcej sił na finisz. Metę pierwszy przekroczył Bartek Wawak, ja byłem trzeci – relacjonuje Kowal.

Na dystansie mini zwyciężyli stali bywalcy maratonu Skandii – Przemysław Rozwalka (Volkswagen Samochody Użytkowe) i Zofia Rzeszutek (Baszta Bytów).

– Na błotnistym terenie przydały się umiejętności z kolarstwa przełajowego. Przez niektóre fragmenty trasy nie dało się przejechać, trzeba było wziąć rower na plecy i biec kilkaset metrów. Cieszę się, że po raz drugi wygrałem dystans mini, od przyszłego sezonu przerzucę się chyba na medio – powiedział Rozwalka.

Stałym elementem zawodów Skandii jest akcja Pozytywne Obroty. Jej celem jest uzyskanie pieniędzy na zakup rowerów dla podopiecznych domów dziecka. W tym celu kibice w miasteczku startowym nie muszą sięgać do portfela, wystarczy, że dosiądą rowerów stacjonarnych. Za każdy przejechany kilometr do puli odkłada się złotówka. W Dąbrowie Górniczej zebrano w ten sposób blisko 1500 zł (plus 7000 za przejazdy uczestników na trasie). W akcję włączył się m.In. Reporter Polskiego Radia Tomasz Kowalczyk.

– Przejechałem pięć kilometrów. Wystarczyło, żeby się trochę zmęczyć. Fajnie, że jedzie się obok trzech innych osób, dzięki temu jest motywacja, żeby nie wymiękać – powiedział Kowalczyk.

W sobotę 4 października zakończenie Skandia Maraton Lang Team. Finałowy wyścig, podczas którego wręczone będą kluczyki do samochodu Jeep Compass, odbędą się w Kwidzynie.

Skandia Maraton Lang Team Dąbrowa Górnicza, zwycięzcy:.

Explore more:  Stelmet wygrywa w Monachium i pozostaje w grze o awans

Dystans mini (39 km) – Przemysław Rozwalka (Volkswagen), Zofia Rzeszutek (Baszta Bytów).

Medio (68 km) – Bartosz Kołodziejczyk (Euro Bike), Aleksandra Zabrocka (Baszta Bytów).

Grand Fondo (89 km) – Andrzej Kaiser (Euro Bike), Karolina Kozela (Cyclo Trener).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

27 września 2014, 15:58.

Modric