Kot bez butów. Naszego skoczka dopadł kryzys, winny jest też sprzęt

Kot bez butów. Naszego skoczka dopadł kryzys, winny jest też sprzęt

Skoki narciarskie.

Polski skoczek irytuje się na swój niedopasowany sprzęt. – Zobaczcie, a Simon Ammann znowu coś wymyślił – mówi Maciej Kot.

4 stycznia 2018, 12:04..

| Aktualizacja 4 stycznia 2018, 16:46.

Skoki Narciarskie Konkurs Indywidualny - Puchar Swiata w Wisle
Skoki Narciarskie Konkurs Indywidualny – Puchar Swiata w Wisle (Foto: Pressfocus)

„Korespondencja z Innsbrucku”.

Na razie zakopiańczyk nie ma wielu powodów do radości w 66. Turnieju Czterech Skoczni. W klasyfikacji generalnej imprezy zajmuje 17. Miejsce, ale twierdzi, że skakanie nie sprawia mu przyjemności. Razem z trenerem Stefanem Horngacherem ustalili, że on i Piotr Żyła konkursy w austriackiej części potraktują jak treningi przed styczniowymi mistrzostwami świata w lotach oraz lutowymi igrzyskami w Pjongczangu.

Głosuj na Kamila Stocha w 83. Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski 2017 Roku.

Sprzęt inny niż wcześniej.

– Uznaliśmy z trenerem, że skoro nie jestem w stanie walczyć o zwycięstwo, to trzeba podejść do TCS w inny sposób. Czyli treningowo. Tej zimy jest jeszcze sporo do wygrania, a ja mam wiele elementów do poprawienia. To drobne sprawy, ale jestem zły, że nie mogę skoncentrować się tylko na jednym. Niby w nowy rok było lepiej, ale wciąż brakuje kilku metrów – mówił Kot przed wyjazdem z Garmisch-Partenkirchen.

Największym problemem jest zmiana butów, której 27-latek dokonał przed przyjazdem do Oberstdorfu na pierwszy konkurs TCS. Skoczkowie nie robią tego często, ale gdy wykonana ze skóry skorupa za bardzo zmięknie, zawodnik nie jest w stanie odpowiednio kontrolować nart. Na rozbiegu krawędzie niepotrzebnie uderzają o ścianki torów, a w powietrzu – zamiast stabilnie przecinać powietrze – deski zaczynają falować i „tańczyć”. W ten sposób traci się prędkość przelotową, a w skrajnych sytuacjach nawet równowagę. W przypadku Kota zmiana na nową parę przyniosła odwrotny skutek. Zamiast pomóc, zaczęła przeszkadzać.

Explore more:  soccer team names

– To deprymujące, że nawet kiedy oddam dobry skok, to w locie nie mogę wykorzystać dobrego odbicia. Zdaję sobie z tego sprawę jeszcze na belce startowej, a to w ogóle nie dodaje otuchy – martwi się Kot. Nasz skoczek twierdzi, że niemiecka fabryka przysłała mu inaczej skrojony model, mimo że po zdjęciu miary każda para powinna być identyczna. Producenci mają wszystkie dane zapisane w systemie, ale widocznie nic sobie z tego nie robią. To nie są pierwsze problemy biało-czerwonych ze zgodnością zamówień. Kot zdradził, że rok temu Kamil Stoch czekał na nowy sprzęt kilka miesięcy.

– Nie podoba mi się, że oni mają monopol na produkcję, bo dochodzi do dziwnych sytuacji. W moich nowych butach pierwsza różnica to dziury na sznurowadła, które są teraz wywiercone wyżej. To wydają si błahostki i ludzie mogą stwierdzić, że się czepiam, ale na takim poziomie rywalizacji każdy detal ma znaczenie. Kiedy but jest zawiązany w inny sposób, inaczej pracuje w nich stopa, inaczej wykładam się na nartach, mam nad nimi mniejszą kontrolę w locie. Brakuje odpowiedniego czucia. Z kolei, gdy nie przepuszczę sznurowadeł przez ostatni poziom dziurek, w powietrzu czuję za duży luz i są momenty, w których mam wrażenie, że zaraz z nich wypadnę – tłumaczy 17. Skoczek tej edycji Pucharu Świata.

Trener Horngacher nie chce rozmawiać z dziennikarzami o zagadnieniach technicznych, bo uważa, że to sprawy, które powinny zostać wewnątrz ekipy. – Tak, jest pewien problem z butami Maćka, ale niezbyt ważny, poradzimy sobie z nim – zbył nasze pytania.

Dostawa do Innsbrucka.

W Ga-Pa Kot skakał jeszcze w nowym komplecie i wygląda, że Austriak namówił go, by przynajmniej do końca turnieju skoczek próbował się przyzwyczaić. Ale co będzie później? Nie wiadomo. – Skoro nowe buty wymagają ode mnie innego skakania, to ja nie chcę się do nich przyzwyczajać. Uważam, że nie wolno dopasowywać techniki do sprzętu, tylko odwrotnie – podsumował Polak. W Innsbrucku dostał jeszcze inny komplet obuwia. Ale wątpliwe, że włoży go przed zakończeniem TCS.

Explore more:  Iron Majdan: Barca bezradna, Real jak profesor. A "Lewy" sfrustrowany. LaLiga

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

4 stycznia 2018, 12:04..

Dziennikarz „Przeglądu Sportowego”.

Modric