Mundial 2022: Kolejne norweskie kluby zbojkotują turniej w Katarze?

Mundial 2022: Kolejne norweskie kluby zbojkotują turniej w Katarze?

Piłka nożna.

Kibice norweskich klubów nawołują do bojkotu mistrzostw świata, które w 2022 roku ma zorganizować Katar. Jako pierwszy oficjalny komunikat w tej sprawie wydał klub Tromsoe IL, niebawem wzywać do bojkotu mogą kolejni.

Budowa stadionów na mundial w Katarze
Budowa stadionów na mundial w Katarze (Foto: Getty Images)

Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.Pl.

– Nie możemy patrzeć, jak ludzie umierają w imię futbolu – można było przeczytać w komunikacie norweskiego klubu. To reakcja na raporty dotyczące niegodnych warunków pracy podczas budowy stadionów na mundial w 2022 roku w Katarze. Według “The Guardian” ludzie giną tam od urazów, upadków z wysokości, chorób psychicznych czy wycieńczenia.

 • Zobacz także: Norwegowie zbojkotują mundial w Katarze? “Czas to zatrzymać”.
 • Stale Solbakken, trener reprezentacji Norwegii, stwierdził, że taka sytuacja jest całkowicie nie do przyjęcia. Jednocześnie dodał jednak, że nie wierzy w skuteczność bojkotu. Tę sytuację mogą zmienić norwescy kibice. Poza Tromsoe IL akcję poparło też już Stroemsgodset IF, a podobną reakcję rozważają kolejni. – Mam wrażenie, że to kibice byli siłą napędową – stwierdza Havard Malnaes, redaktor magazynu Josimar.

  Ponadto twierdzi, że piłkarscy kibice od lat widzą, że norwescy piłkarze nie zamierzają brać na siebie odpowiedzialności. Taka postawa miała się im już znudzić, stąd zaangażowanie się w bojkot nadchodzących mistrzostw świata.

  Dalszy ciąg materiału pod wideo.

  Explore more:  Prezydent UEFA dostał pytanie o Białoruś. Jego odpowiedź zaskakuje

  W ciągu następnych dni ma się okazać, czy bojkot wesprze wielokrotny mistrz kraju, Rosenborg BK. Ponadto kibice rozważają zwrócenie się bezpośrednio do krajowego związku piłkarskiego z żądaniem poparcia akcji. – To, co w tej sprawie robi Norwegia, zostanie zauważone – stwierdza jeden z wnioskodawców w rozmowie z dziennikarzami Nrk.No. I dodaje, że ludzie zauważają, że piłka nie jest już taka, jak kiedyś.

  – To wielka polityka i interesy w nadmiernym stopniu kontrolują ten sport. Katar jest tego dobrym przykładem – nie ukrywa.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Data utworzenia:.

  2 marca 2021, 21:11.

  Modric