Piotr Gruszka: Śmierć Arka Gołasia ciągle boli

Piotr Gruszka: Śmierć Arka Gołasia ciągle boli

Siatkówka.

Od dziś na łamach „Przeglądu Sportowego” będziemy publikować fragmenty książki „Ludzie ze złota”, będącej zbiorem 21 dużych wywiadów z siatkarskimi mistrzami i trenerami. Na początek fragment rozmowy z Piotrem Gruszką, który opowiada o bólu po śmierci kolegi i poważnej kontuzji odniesionej w Turcji.

Piotr Gruszka
Piotr Gruszka (Foto: Pressfocus)

Dzieciństwo, pasje, cierpienie i trudna droga na szczyt. Siatkarscy mistrzowie bez tajemnic w książce „Ludzie ze złota”. Zamów ją już dziś! ≫>.

Edyta Kowalczyk, Jakub Radomski: Jesteś rekordzistą pod względem liczby meczów w reprezentacji Polski. Wystąpiłeś w niej 450 razy, co robi duże wrażenie. Ktoś może przebić ten wynik?

Piotr Gruszka: Zawodnicy z kadry Huberta Wagnera, jak Ryszard Bosek czy Tomasz Wójtowicz, nie mogli mieć tylu spotkań, bo w ich czasach grało się mniej. Ale myślę, że któryś z obecnych reprezentantów Polski może mnie przeskoczyć. Gdy słyszę chłopaka, który gra w kadrze od trzech lat i mówi, że jest zmęczony, to chce mi się śmiać. Jednak wiem, jakie są dzisiaj obciążenia, jak oni muszą często rywalizować i podróżować po świecie. Wtedy takiego zawodnika rozumiem. Siatkarze grają dzisiaj non stop, a ich organizmy nie są tak wytrzymałe, jak dawniej.

Jeden z twoich największych sukcesów to wicemistrzostwo świata, wywalczone w 2006 roku w Japonii. Po zdobyciu srebrnego medalu wyszliście wszyscy na dekorację w koszulkach z nazwiskiem Arkadiusza Gołasia. Kto to wymyślił?

Nie pamiętam. Pamiętam natomiast, że usłyszeliśmy wtedy: „Nie możecie wyjść w tych koszulkach na dekorację, zabrania tego regulamin. Zostaniecie ukarani”. Nas to jednak nie obchodziło. Są rzeczy ważne i ważniejsze. Jeżeli ktoś musiał zapłacić karę, to nie byliśmy my. Nie ponieśliśmy tych kosztów.

Explore more:  Grand Prix Danii (relacja na żywo)

Jak się dowiedziałeś o tym, że Arek nie żyje?

Zadzwonił do mnie Witold Roman. Powiedział o wypadku samochodowym na autostradzie i śmierci Arka. Byłem w domu i pamiętam, że aż musiałem usiąść. Nie mogłem w to uwierzyć. Tamtego feralnego dnia on jechał do Włoch, do swojego klubu z Maceraty. Znam tę trasę na pamięć, wiele razy sam pokonywałem ją autem i wiedziałem, o której godzinie gdzie Arek może się znaleźć. Powiedziałem mu: „Jak będziesz tam i tam, daj znać”. Nie napisał. Próbowałem zadzwonić do niego, nie odbierał. Jego świeżo poślubiona żona Agnieszka, która jechała z nim, też się nie odzywała. Pomyślałem: „Dobra, może stracili zasięg”. A później poznałem przyczynę. Znaliśmy się dobrze z Arkiem i Agą, niedługo wcześniej bawiliśmy się na ich weselu, a moja córka Marysia do dziś ma maskotkę, którą od nich dostała. To lew, nazywa się Arki. Wieczorem w dniu wypadku spotkaliśmy się w Częstochowie w gronie siatkarzy, którzy znali Arka. Przerażający wieczór, panowała cisza. Na pogrzebie nieśliśmy trumnę. W pewnym momencie nogi zaczęły nam się uginać i zauważyli to ludzie, którzy zazwyczaj się tym zajmują. Zaoferowali pomoc, ale usłyszeli tylko: „Nie, nie ma szans”. Arek miał wszystko, by zostać wybitnym siatkarzem. Był dobrym chłopakiem, wszyscy go lubili. To boli i już zawsze będzie bolało. Gdy dziś jedziemy na jego grób, często odwiedzamy też rodziców Arka. Przychodzimy na herbatę. To nigdy nie były łatwe spotkania, ale za każdym razem mam wrażenie, że oni się z tych odwiedzin cieszą.

Piotr Gruszka i Arkadiusz Golaś
Piotr Gruszka i Arkadiusz Golaś (Foto: Tomasz Markowski / Newspix)

Jego śmierć cię zmieniła?

Gdy później przejeżdżałem obok miejsca śmierci Arka, byłem spięty, targały mną duże emocje. To, co się stało, uświadomiło mi, że warto pomagać ludziom. Dopóki ktoś jest w potrzebie i chce twojej pomocy, a ty możesz mu ją ofiarować, warto to zrobić. Na co dzień ciągle gdzieś pędzimy, jesteśmy sobie obcy. Większość z nas skupia się na rzeczach nieistotnych, które nie wnoszą nic do życia. Tracimy przez to najcenniejsze wartości. Szczerość jest bardzo trudna w dzisiejszych czasach. Zatraciliśmy wiele w tej pogoni. Nasze czasy są chore, ale trzeba się do tego dostosować i żyć prawdziwie, starać się być sobą. Teraz, gdy rozmawiamy, chcę, żebyście odbierali mnie takim, jakim jestem.

Explore more:  Polska - Brazylia: wpadka Biało-Czerwonych, triumf Canarinhos

A jakim jesteś człowiekiem?

Nerwowym. Mam to po ojcu, ale posiadanie dzieci uczy cierpliwości.

Masz trójkę. Jak je wychowujesz?

Uczę je, by były dla siebie wsparciem, bo gdy mnie już nie będzie, one powinny być najbliższymi dla siebie osobami, które zawsze sobie pomogą. Chcemy z żoną przeżyć z nimi fajne życie, ale ono nie jest łatwe. Jest piękne, ale nie jest łatwe. To zasadnicza różnica. Gdy z żoną i dziećmi siadamy do posiłku, nikomu nie dzwoni telefon, a telewizor jest wyłączony. Cieszę się, gdy patrzymy na siebie i rozmawiamy. Miałem w życiu trudniejsze sytuacje i wiem, że wtedy mogę liczyć przede wszystkim na rodzinę. Właśnie po to się ją zakłada. W 2010 roku doznałem poważnej kontuzji i zadzwonił do mnie tylko jeden kolega. „Chłopie, co z tobą? Pomóc ci jakoś?” – Pytał. Reszta milczała. To mi dało do myślenia.

Opowiedz o tej kontuzji.

W sezonie 2010/11 występowałem w Halkbanku Ankara. Dobrze mi szło – w spotkaniu derbowym z Ziraatem miałem ponad 60 procent skuteczności w ataku. Czułem się świetnie. Później graliśmy z Tofasem Bursa, w którym występował Marcin Lubiejewski. W czwartym secie właśnie on blokiem zamknął mi prostą, więc zaatakowałem po przekątnej. I wtedy to się stało. Wypadł mi bark, znalazł się gdzieś na bicepsie. Tylko jeden mięsień w okolicy się nie zerwał. Później pamiętam kolejne obrazy – umieszczają mnie w karetce, na zewnątrz sypie śnieg, za drzwiami widzę przerażoną żonę z dwójką dzieci, w pewnym momencie te drzwi się zamykają. W karetce próbują mi nastawić bark, póki to jest świeże, ale każdy ruch ręką sprawia mi kosmiczny ból. A potem te słowa lekarza w szpitalu:.

- Niech pan ściągnie koszulkę.

- Człowieku, ja nie mogę ręką ruszyć!

Lekarze walczyli przez cztery godziny, ale nie udało się nastawić barku. Dostałem zastrzyki przeciwbólowe. Leżałem na brzuchu, a do ręki przywiązali mi jakieś wiadro z ciężarem. Po dwóch godzinach bark się zluzował, przyszło czterech lekarzy, odwrócili mnie i w końcu się udało. Gdy żona przyjechała do szpitala, zaczęliśmy rozmawiać o domu i kupnie psa. Widziała cierpienie w moich oczach i sądziła, że skoro taki jest temat rozmowy, to oznacza, że człowiek, który nigdy się nie poddawał, właśnie powoli odpuszcza.

Explore more:  Anglia: Liverpool FC ma zamiar ściągnąć następcę Luisa Suareza

Ale nie odpuściłeś.

Jakiś czas później odwiedziłem we Włoszech cenionego lekarza, spojrzał na bark i powiedział: „To niemożliwe. Ty normalnie ruszasz ręką”. Gdy tylko dostrzegłem szansę, zrozumiałem, że muszę wrócić do gry i w 2011 roku, moim ostatnim w reprezentacji, wywalczyłem brązowe medale Ligi Światowej i mistrzostw Europy. Okazało się, że warto było walczyć.

Książka “Ludzie ze złota” to wywiady o siatkówce, ale i o życiu. Rozmówcami Edyty Kowalczyk i Jakuba Radomskiego są wszyscy podwójni mistrzowie świata (2014 i 2018), trenerzy zwycięskich drużyn, część pojedynczych mistrzów z ostatnich lat, dwaj zawodnicy z kadry Huberta Jerzego Wagnera – Ryszard Bosek i Tomasz Wójtowicz – do tego Grzegorz Wagner, syn legendarnego trenera, Gruszka oraz Wilfredo Leon. Premiera książki 31 lipca. Zamów ją już dziś! ≫>.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

20 lipca 2019, 08:35.

Dziennikarka Przeglądu Sportowego Onet.

Dziennikarka Przeglądu Sportowego Onet.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Modric