Polskie siatkarki zdały kolejny sprawdzian tuż przed mistrzostwami świata

Polskie siatkarki zdały kolejny sprawdzian tuż przed mistrzostwami świata

Siatkówka.

Polskie siatkarki drugi raz ograły Bułgarki przed rozpoczynającym się za trzy tygodnie mundialem. W katowickim Spodku pokonały reprezentację Bułgarii 3:1 (25:13, 25:18, 25:19, 16:25). Dzień wcześniej wszystkie cztery umówione sety przechyliły na swoją korzyść.

PAP/Tomasz Wiktor
PAP/Tomasz Wiktor (Foto: PAP (zdjęcia) – PS.Onet.pl)

Więcej ciekawych historii znajdziesz w nowym serwisie Przeglądu Sportowego Onetu. Sprawdź!

Dla polskich siatkarek to już ostatnie chwile przed mistrzostwami świata. Po kilku tygodniach zgrupowania w Szczyrku rozegrały dwa sparingowe spotkania z Niemkami w Berlinie, gdzie wygrały 3:2 i 3:1. Teraz przeniosły się do Katowic i wykorzystując przerwę w rywalizacji siatkarzy w mistrzostwach świata w Spodku, rywalizują tam z Bułgarkami. W pierwszym ze spotkań, zawodniczki Stefano Lavariniego wygrały 4:0, a trener przetestował cały skład.

Dalszy ciąg materiału pod wideo.

Piątkowe zwycięstwo bez wątpienia przyczyniło się do tego, co w wykonaniu Polek oglądaliśmy dzień później. Stefano Lavarini nie robił zmian, do boju posłał tę samą szóstkę, co w piątek. Biało-Czerwone po wyrównanym początku kompletnie zdominowały obrót wydarzeń na parkiecie. Doskonale funkcjonował nasz blok, którym w samej tylko pierwszej partii zdobyliśmy dziewięć punktów przy zaledwie dwóch rywalek. Prawdziwą ścianą nie do przejścia była Agnieszka Korneluk (szerzej znana pod panieńskim nazwiskiem Kąkolewska), autorka czterech punktowych bloków. Tak wyraźna przewaga nakręciła nasze siatkarki w ataku, w którym również miały nad rywalkami gigantyczną przewagę: 62 proc. — 32 proc. Prym w tym elemencie wiodły Magdalena Stysiak i Oliva Różański — obie po cztery punkty. Liczby przełożyły się na miażdżący rezultat: 25:13 dla Biało-Czerwonych.

Explore more:  TAURON Liga: Developres SkyRes Rzeszów krok biżej złotego medalu

W dwóch partiach obraz gry był mniej więcej podobny. Chociaż już nie tak spektakularny na korzyść naszych zawodniczek. Twarda walka w pierwszej części seta i “odjazd” Polek w momencie, w którym punkty ważą więcej. W drugiej odsłonie Lavarini zdecydował się na jedną zmianę. W miejsce Kamili Witkowskiej na środku siatki pojawiła się Klaudia Alagierska-Szczepaniak, a rotacyjnie na libero pojawiała się Aleksandra Szczygłowska. Biało-Czerwone nie miały już takiej przewagi w bloku, ale ciężar wygrywania akcji na swoich barkach trzymała Magdalena Stysiak, która po trzech partiach miała na koncie 18 pkt. Przy stanie 2:0 Lavarini do boju posłał kolejną zawodniczkę. Korneluk zastąpiła na parkiecie Anna Obiała, a na podwójnych zmianach pojawiały się Katarzyna Wenerska i Monika Gałkowska.

Szybko pożegnał się z mundialem. Teraz zastąpi lidera polskiej kadry.

Polki przy dopingu ok. 5 tysięcy kibiców kontrolowały wynik do samego końca i pewnie wygrały trzeciego seta 25:19.

Podobnie jak dzień wcześniej drużyny umówiły się na dodatkową partię. Była to świetna okazja na przetestowanie wszystkich rezerwowych. Niestety Biało-Czerwone tym razem dały się zaskoczyć na początku seta, a w dalszej jego części rozkręcone Bułgarki bez skrupułów punktowały nasze siatkarki. Ostatecznie wygrały tę partię kiwką po ataku z drugiej linii.

Mimo siedmiu wygranych setów w tym dwumeczu Polki mają swoje problemy. Jak pisaliśmy w piątek, w Katowicach zabrakło Martyny Czyrniańskiej. 18-letnia przyjmująca polskiej kadry, która to w poprzednim sezonie debiutowała w narodowej drużynie i stała się jej ważną częścią, najprawdopodobniej nie zagra w mistrzostwach świata. Tegoroczna maturzystka nie grała także w sparingach z Niemkami. Nieoficjalnie chodzi o problemy zdrowotne, ale sztab szkoleniowy nie podał przed meczem żadnych informacji na ten temat. Jej miejsce zajęła Monika Fedusio, która pierwotnie odpadła w selekcji przed mundialem.

Explore more:  Wtorek w „PS": Prijović o swojej drodze w Legii, Juskowiak o sile Sportingu

W niedzielę wieczorem siatkarki spotkają się ponownie w Szczyrku. Po niespełna tygodniu pracy, 10 września wyruszą do Włoch. Tam wezmą udział w silnie obsadzonym turnieju towarzyskim w Neapolu (12-15 września) z udziałem reprezentacji Włoch, Serbii i Turcji. Będą to ich ostatnie sprawdziany przed mundialem, który rozpoczną 23 września z Chorwacją w holenderskim Aarnhem. Na dalszą część rywalizacji grupowej Biało-Czerwone przeniosą się do Gdańska, gdzie zagrają z Turcją, Dominikaną, Tajlandią i Koreą Południową.

Polska — Bułgaria 3:1 (25:13, 25:18, 25:19, 16:25).

Ze Spodka w Katowicach — Maciej Trąbski, Przegląd Sportowy Onet.

Z podwórkowych boisk do Ministerstwa Sportu i Turystyki. Kamil Bortniczuk przyznaje, że teka ministra to spełnienie jego młodzieńczych marzeń. — Kiedy ktoś mnie pytał lata temu, kim chciałbym być w sporcie, to mówiłem: chciałbym być ministrem — wspomina w rozmowie z Łukaszem Kadziewiczem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

3 września 2022, 16:38.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Modric