PŚ w Klingenthal: Peter Prevc prowadzi po pierwszej serii, z Polaków tylko Kamil Stoch z awansem

PŚ w Klingenthal: Peter Prevc prowadzi po pierwszej serii, z Polaków tylko Kamil Stoch z awansem

Peter Prevc prowadzi po pierwszej serii konkursu Pucharu Świata w Klingenthal. W drugiej serii zobaczymy tylko Kamila Stocha, który plasuje się na piątym miejscu, z 5,5 pkt. Straty do podium.

SKOKI NARCIARSKIE PŚ W KLINGENTHAL (Kamil Stoch)
SKOKI NARCIARSKIE PŚ W KLINGENTHAL (Kamil Stoch) (Foto: PAP)

Początkowo w niedzielę miała się odbyć seria próbna, a następnie konkurs, ale z powodu niesprzyjającej pogody i problemów ze śniegiem piątkowe kwalifikacje przeniesiono na niedzielę.

W sobotę rywalizacja w konkursie drużynowym przebiegła już bez większych problemów. Najlepsi okazali się Niemcy, którzy wyprzedzili Słoweńców i Austriaków. Polska uplasowała się na szóstym miejscu, a Norwegowie i Rosjanie zostali zdyskwalifikowani za nieprawidłowe kombinezony odpowiednio Andersa Fannemela i Jewgienija Klimowa.

Na starcie kwalifikacji stanęło siedmiu Polaków: Bartłomiej Kłusek (czwarty numer startowy), Maciej Kot (24.), Dawid Kubacki (29.), Jan Ziobro (33.), Klemens Murańka (39.), Piotr Żyła (57.) I Kamil Stoch (63.).

Pierwsze skoki naszych reprezentantów nie napawały zbytnim optymizmem. Kłusek uzyskał 112,5 m i długo łudził się, że uda mu się awansować, ale ostatecznie zabrakło do tego dwóch słabszych skoków rywali. Przez długi czas wydawało się, że Ziobro podzieli jego los, bo po zakończeniu kwalifikacji plasował się na 41., Pierwszym niepremiowanym awansem miejscu. Później jednak okazało się, że Robert Kranjec został zdyskwalifikowany i Ziobro dostał okazję zaprezentować się w konkursie.

Oprócz niego awans uzyskało jeszcze pięciu Polaków. Najlepiej z nich spisał się Kubacki (124,5 m, 16. Lokata). 21. Był Żyła (121 m), a awans uzyskali jeszcze Kot (110 m, 32. Pozycja, ex aequo z Janem Maturą) i Murańka (110,5 m, 37. Miejsce).

Explore more:  Żużel: Legenda Polonii: Władysław Gollob dużo obiecał. Wierzę, że teraz będzie inaczej

O udział w konkursie nie musiał martwić się Stoch, jako że czołowa dziesiątka zeszłego sezonu PŚ miała zapewnione miejsca w konkursie. Najlepiej z tego grona spisał się Severin Freund (137 m), a skoczek z Zębu zanotował 118 m.

Kwalifikacje wygrał Forfang, który po skoku na 141 m zdecydowanie wyprzedził Richarda Freitaga (133 m) i Jurija Tepesa (131 m).

Jako pierwszy z Polaków w pierwszej serii konkursu na belce pojawił się Kot. 113 m było na ów moment zdecydowanie najkrótszą odległością w konkursie. Przebił go dopiero Murańka, który mimo dużej bonifikaty za wiatr (9,9 pkt.) Zaliczył zaledwie 91,5 m. Kot ostatecznie zajął 46. Miejsce, a po dyskwalifikacji Harriego Olliego na ostatniej, 49. Lokacie uplasował się Murańka.

Lepiej spisali się pozostali z Polaków. Jednak w przypadku Kubackiego (120,5 m), Ziobry (125 m) i Żyły (117,5 m) na niewiele się to zdało, bo znaleźli się poza drugą serią, zajmując odpowiednio 33., 34. I 39. Miejsce.

Honor polskich skoków uratował Stoch. Skoczek z Zębu wykorzystał dobry wiatr i po skoku na 137 m ostatecznie uplasował się w pierwszej serii na piątym miejscu.

Po skoku Polaka obniżono belkę o dwa stopnie i w tych warunkach tylko trzech skoczków zdołało uzyskać lepsze noty: Noriaki Kasai, Peter Prevc i Severin Freund.

Na półmetku rywalizacji prowadzi Prevc, przed Danielem Andre Tande i Freundem. Strata Stocha do podium wynosi 5,5 pkt.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

22 listopada 2015, 15:18.

Modric