Wyjechał z Polski, w Norwegii jest gwiazdą. Król Skandynawii!

Wyjechał z Polski, w Norwegii jest gwiazdą. Król Skandynawii!

Polacy za granicą.

Piotr Leciejewski wyjechał z Polski, bo nie miał wyjścia. Dziś jest jedną z gwiazd Brann Bergen i całej Tippeligaen.

29 grudnia 2016, 12:00..

| Aktualizacja 29 grudnia 2016, 19:13.

piotr Leciejewski Bergen Brann
piotr Leciejewski Bergen Brann (Foto: Imago / East News)

Żyje się tu spokojnie, ale początkowo mnie to denerwowało. Żeby załatwić jakąś sprawę, potrzeba trzech dni, dwie doby zajmuje niektórym wysłanie maila. Podoba mi się też, że nie ma dużego hejtu, ludzie nie są tak zazdrośni. Może dlatego, że życie jest łatwiejsze, niezależnie od wykonywanego zawodu, każdy żyje na przyzwoitym poziomie. Nikt nie musi drżeć, jak przetrwać od pierwszego do pierwszego, nie trzeba odkładać, by kupić dziecku buty. Każdy może sobie pozwolić na wyjazd na wakacje dwa razy do roku, spełnić minimum zachcianek. Ceny są wysokie, ale zachowany jest bilans między nimi a zarobkami. Chociaż na początku byłem przerażony: kurde, tyle pieniędzy? Na piwo?! Nie piję! – Opowiada ze śmiechem o życiu w Norwegii Piotr Leciejewski.

Wygryzł reprezentanta.

Polski bramkarz Brann Bergen ma w domu specjalny zeszyt, w którym zapisuje cele do zrealizowania. Niedawno odhaczył w nim kolejny punkt – został wybrany na najlepszego golkipera norweskiej ekstraklasy. – To najcenniejsze wyróżnienie, jakie może dostać bramkarz w tym kraju. Zdarzało mi się być wcześniej w jedenastkach sezonu największych gazet, brakowało mi tylko tej nagrody. Po jednej trzeciej głosów mają kibice, kapitanowie drużyn i eksperci. Cieszy mnie, że zyskałem uznanie u każdej z tych grup. Traktuję to jako zwieńczenie wielu lat pracy. Wcześniej ciągle kręciłem się w gronie nominowanych, ale wygrałem dopiero teraz – mówi z satysfakcją. Ten wybór w kraju ze Skandynawii nikogo nie zdziwił, bo Leciejewski od dawna jest tam jedną z czołowych postaci. Najpierw dostrzeżono go w drugiej lidze, kiedy z zespołem Sogndal awansował do ekstraklasy i wybrano go na bramkarza sezonu drugiej z klas rozgrywkowych. To zaowocowało transferem do Brann, gdzie posadził na ławce cenionego byłego reprezentanta kraju Hakona Opdala, grającego w klubie od dziesięciu lat. – Opdal to jak na norweskie warunki spore nazwisko. To, że wygryzłem go ze składu, było sporym wydarzeniem, wszyscy zastanawiali się, jak to możliwe – mówi Polak.

Explore more:  Tomasz Jodłowiec nie zagra z Zawiszą Bydgoszcz

Jeden dzień opóźnienia.

W Polsce kibice też mogli zadawać sobie pytanie, jak to możliwe, że mało znany w Polsce zawodnik jest tak ceniony za granicą. 31-latek wyjechał z ojczyzny osiem lat temu. W polskiej ekstraklasie praktycznie nigdzie nie potrafił się przebić. A kiedy dostał szansę w Górniku Łęczna, klub został zdegradowany o dwie klasy rozgrywkowe za korupcję i Leciejewski musiał szukać nowego klubu. – Na zachodzie okno transferowe właśnie się zatrzasnęło, więc Skandynawia była jedyną opcją. Kiedy przyszła propozycja z Sogndal, nie miałem wyboru. Nie wiedziałem, co to za klub, ale skoro nie miałem żadnych oszczędności, musiałem jechać – wspomina. Na miejscu czekała go miła niespodzianka: ładny stadion, znakomita baza treningowa i ośrodek odnowy biologicznej. – Myślałem, że trafię do trzeciego świata, a okazało się, że nie jest źle. Przez dziewięć lat gry miałem tylko jeden dzień opóźnienia w wypłacie. Jeden dzień! Bo akurat klub zmieniał system bankowy. Do szatni przyszedł prezes i przeprosił, że będzie drobne opóźnienie. Dla mnie to była zupełna nowość – mówi bramkarz.

Sędzia złapany za gardło.

Nowością było też to, że w Polsce mało kto o nim słyszał, a tu wypracował sobie status gwiazdy. Nie tylko ze względów sportowych, ale również specyficznego zachowania. – Jestem w Norwegii postacią dość wyrazistą – przyznaje. Czym to się objawia? Raz wywołał zamieszanie, gdy wyzywającym go kibicom Sogndal (nie wybaczyli mu transferu do Brann) pokazał środkowy palec. Innym razem złapał za gardło sędziego, kiedy ten niesłusznie odgwizdał rzut karny. – Zagotowałem się, ale to było pięć lat temu, dziś już bym się tak nie zachował. Dostałem cztery mecze kary – mówi Leciejewski. Ale być może najgłośniej zrobiło się o nim w maju 2012 roku. Brann grało z Lilleström. Jeden z piłkarzy z Bergen w ramach fair play oddał piłkę rywalom, ale ich bramkarz popełnił błąd i padł gol. Koledzy Leciejewskiego zdecydowali, że należy pozwolić zdobyć bramkę przeciwnikom, ale Polak miał inne zdanie. Gdy reszta graczy Brann stała, nasz bramkarz postanowił powstrzymać idącego z nim sam na sam rywala. Gol jednak padł, a Leciejewskiemu niektórzy zarzucali, że nie potrafi grać fair. Wideo z tego zdarzenia pokazywały media w wielu krajach Europy. – Nie zrobiłem nic złego. Przecież oddaliśmy piłkę, nasz zawodnik kopnął ją zza połowy. A że tamten bramkarz się zagapił, to czyja to wina? – Leciejewski obstaje przy swoim.

Explore more:  F1: wspaniały wyścig i wielkie emocje w końcówce, Hamilton lepszy od Rosberga

Nie chciał grać dla Norwegii.

Media kochają takie postaci i historie, nic więc dziwnego, że o Polaku w Norwegii mówi się chętnie. Kibice rywali obsypują go obraźliwymi epitetami, a fani Brann wywieszają flagę z polskim godłem i imieniem Piotr. Dziennikarze lubią z nim rozmawiać, ale rzadko mają do tego okazję, bo Leciejewski ich unika. Zraził się do nich, gdy włożyli mu kiedyś w usta słowa, że chętnie zagrałby w reprezentacji Norwegii. – Kiedyś mnie zapytali, czy chciałbym zagrać w ich kadrze, ja odpowiedziałem coś w bardzo dyplomatyczny sposób, a nagłówki potem były takie, jakbym wpychał się do cudzej reprezentacji. Ale sam fakt, że media poruszyły tę kwestię, odebrałem pozytywnie, bo oznaczało, że doceniono moją grę – mówi Polak, który nie ukrywa, że chciałby być również doceniony we własnym kraju. – Z Polski jednak nigdy nie dostałem oferty. Widocznie ktoś na górze ma na mnie inny pomysł – kończy.

Zakończyć rok z przytupem, czyli nagroda dla najlepszych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PrzegladSportowy.Pl.

Data utworzenia:.

29 grudnia 2016, 12:00..

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Modric