Z Tour de Pologne na MŚ. Samotny Kwiatkowski i gwiazdy peletonu

Z Tour de Pologne na MŚ. Samotny Kwiatkowski i gwiazdy peletonu

Kolarstwo szosowe.

Michał Kwiatkowski będzie jedynym polskim kolarzem, który wystąpi w szosowym wyścigu ze startu wspólnego podczas mistrzostw świata w Glasgow. Zaplanowano go na niedzielę 6 sierpnia, początek o godzinie 10.30 polskiego czasu, a finisz około 17. Wśród uczestników liczne sławy, w tym m.In. Tadej Pogačar oraz Remco Evenepoel. Ale nie ma triumfatorów Tour de Pologne i Tour de France.

Michał Kwiatkowski
Michał Kwiatkowski (Foto: Jakub Gruca / newspix.pl)
 • Z trójki zawodników, którzy w piątek stali na podium Tour de Pologne dwa dni później w Glasgow na starcie pojawi się tylko dwóch.
 • Z Polski do Szkocji w sumie podróżowało kilkunastu zawodników, ale nie wszyscy przebywali w naszym kraju do końca wyścigu.
 • “Kwiato” jest jedynym Polakiem na starcie, co można uznać za wstyd dla polskiego kolarstwa. W 2014 r. — Gdy zdobył złoto — wystartowało w sumie dziewięciu.
 • Rok temu po samotnej akcji wygrał Belg Remco Evenepoel, który startuje także teraz. Belgowie mają kilku mocnych kolarzy.
 • Więcej ciekawych historii znajdziesz w Przeglądzie Sportowym Onet.
 • Z trójki zawodników, którzy w piątek w Krakowie stali na podium najważniejszego polskiego wyścigu, dwa dni później w Glasgow na starcie pojawi się tylko dwóch. Nie jest to jednak uzależnione od wyników, bo Matej Mohorič już wcześniej nie znalazł się w składzie reprezentacji Słowenii. Jej liderem będzie drugi w lipcowym Tour de France wspomniany Pogačar. W Szkocji nie spotka tego, który go pokonał we Francji, bo Duńczyk Jonas Vingegaard zrezygnował z udziału.

  Explore more:  Eugen Polanski opuścił zgrupowanie

  Dalszy ciąg materiału pod wideo.

  Kwiatkowski w Tour de Pologne był trzeci, a między nim i Mohoričem uplasował się Joao Almeida. Portugalczyk także udał się do Glasgow. Z Polski do Szkocji w sumie podróżowało kilkunastu zawodników, ale nie wszyscy przebywali w naszym kraju do końca wyścigu. Holender Olav Kooij wygrał czwarty etap, a po piątym się wycofał. Podobnie postąpił Irlandczyk Sam Bennett. Do Krakowa dojechał Kolumbijczyk Fernando Gaviria, był tam nawet trzeci.

  Teraz jeden, kiedyś dziewięciu

  “Kwiato” jest jedynym Polakiem na liście startowej wyścigu ze startu wspólnego, co można uznać za wstyd dla polskiego kolarstwa. Stało się tak, bo Polska w czerwcu w momencie podziału miejsc zajmowała 31. Pozycję w rankingu światowym. Dla porównania w 2014 r., Gdy Kwiatkowski zdobył złoto, wystartowało w sumie 9 Polaków. I tylko 10 reprezentacji mogło sobie na to pozwolić.

 • Czytaj także: Zwycięzca Tour de France krytykuje Tour de Pologne. “Drogi są straszne”.
 • — Może to, że pojadę samemu, pozwoli skupić się tylko na sobie, nie będę musiał ustalać wielkiej taktyki. Po prostu pojadę, jak najlepiej potrafię, cały czas z przodu. Wierzę w to, że przy odrobinie szczęścia i umiejętności odnalezienia się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie, można z tymi nogami, które mam teraz, pojechać dobry wyścig — powiedział jeszcze w trakcie Tour de Pologne Kwiatkowski.

  Sytuację na trasie zapewne kontrolować będą najliczniejsze i najmocniejsze reprezentacje: Belgia, Francja, Wielka Brytania, Australia, Dania, Włochy i Słowenia. Faworyta wskazać trudno, bo tak jest zazwyczaj w wyścigach jednodniowych, które nie mają trasy przygotowanej dla sprinterów.

  Rok temu po samotnej akcji wygrał Belg Remco Evenepoel, który startuje także teraz. Belgowie mają kilku mocnych kolarzy, bo także Van Aerta czy Jaspera Philipsena. Francuzi postawią na Juliana Alaphilippe’a, Słoweńcy na wspomnianego Pogačara, a Holendrzy na Mathieu Van Der Poela.

  Explore more:  Kto przygarnie nieposłusznego Brazylijczyka?

  Aż 48 zakrętów!

  Trasa wyścigu mężczyzn liczy 271,1 km. Peleton ruszy z Edynburga i przed dotarciem do Glasgow pokona blisko 120 km. Tam po dojeździe do linii mety pokona w sumie dziesięć pętli, które są bardzo kręte. Na każdej zaplanowano aż 48 zakrętów i to największa trudność. Nie przewidziano długich, wymagających podjazdów. Jedyna wspinaczka to około 200 m na Montrose Street (przeciętnie ponad 10 proc. Nachylenia drogi) 1,5 km przed metą.

 • Czytaj także: Kontrowersje przed MŚ. “Projektant musiał być pijany.
 • MŚ w Glasgow rozgrywane są nie tylko na szosie (w tym wypadku sierpień to nietypowy termin), ale w różnych specjalnościach kolarskich i kategoriach wiekowych. Ich przedstawiciele wcześniej rywalizowali podczas osobnych czempionatów. W sumie w dniach 3-13 sierpnia zostanie rozdanych 205 kompletów medali. Na szosie zaplanowano także oczywiście rywalizację pań (13 sierpnia) oraz jazdę indywidualną na czas pań (10) i panów (11).

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Źródło:Przegląd Sportowy Onet.

  Data utworzenia:.

  5 sierpnia 2023, 15:14.

  Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

  Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

  Modric