Żużel: Grigorija Łagutę trudno będzie zatrzymać. Zdradził sekret formy

Poniżej zapraszamy na zapis naszej ostatniej rozmowy podczas Magazynu Sportowego, którego gośćmi byli menedżer Motoru Jacek Ziółkowski oraz mechanik Łaguty Dariusz Sajdak.

ALDONA MARCINIAK: Zaczniemy od gratulacji, bo Motor Lublin zajmuje trzecie miejsce w PGE Ekstralidze i jest coraz bliżej play-off. Myślicie już o walce o medale?

JACEK ZIÓŁKOWSKI (menedżer Motoru Lublin): Myślimy o nich od zimy, bo jazda w najlepszej czwórce od początku była naszym celem. Jesteśmy blisko, ale nie aż tak blisko, jak mogłoby się wydawać. Mamy świadomość, że przed nami sześć bardzo trudnych meczów, a runda rewanżowa będzie dla nas trudniejsza. Na własnym torze mamy trzech bardzo groźnych rywali, czyli gości z Leszna, Częstochowy i Zielonej Góry.

MARCINIAK: W dwóch ostatnich spotkaniach słabiej pojechał Mikkel Michelsen. Czy wiadomo, co jest powodem jego słabszej formy?

ZIÓŁKOWSKI: Mikkel ma dołek, bo nie może znaleźć odpowiednich ustawień silnika. Cały czas walczy i jest w kontakcie z rywalami, a ja wierzę, że te problemy szybko miną. Początek sezonu miał bowiem wyśmienity.

MARCINIAK: Żadnych problemów nie ma za to Grigorij Łaguta, który na własnym torze jest niepokonany od trzech meczów. Nie sfrustruje pana, że dobra forma pana pracodawcy zawsze wywołuje masę insynuacji i powrót tematu nitrometanu?

DARIUSZ SAJDAK (mechanik Grigorija Łaguty): Mam wrażenie, że co roku poruszają ten temat zawodnicy, którym akurat w lidze idzie słabiej. Takie insynuacje wcale mnie nie irytują, bo są objawem słabości naszych rywali. Zawsze tak było i w sumie takie oskarżenia nie są w żużlu niczym nowym.

MATEUSZ PUKA: W przypadku Grigorija wątpliwości wzbudziła nie tylko niesamowita prędkość, ale także brak próbnych startów.

SAJDAK: Nie robimy próbnych startów, bo to po prostu nie ma sensu, zwłaszcza na domowym torze, bo on zawsze jest bardzo podobny. Próbny start robimy tylko przed pierwszym biegiem i wtedy sprawdzamy, czy wszystko jest w porządku. Jeśli jesteśmy zadowoleni, to później już nie ma sensu grzać sprzęgła. Zresztą Jason Crump też nie robił próbnych startów, chyba że w trakcie zawodów zmieniał motocykl.

PUKA: Czy faktycznie brak próbnych startów oznacza realne oszczędności dla zawodników?

SAJDAK: Oczywiście, że tak. Podczas takiego startu silnik rozkręca się nawet do 13,5 tysiąca obrotów, a to nie wpływa korzystnie i powoduje szybsze zużycie części. Dodatkowo w kość dostaje sprzęgło, które jest bardzo delikatne. Kibice mogą tego nie widzieć, ale często zdarza się, że w trakcie zawodów trzeba wymieniać sprzęgło, bo było za dużo startów. Same tarczki kosztują od tysiąca do dwóch tysięcy złotych.

Explore more:  Robert Lewandowski o reprezentacji Polski i sezonie Bayernu Monachium

PUKA: Nie boli pana w takim razie serce, jak patrzy na tradycyjne palenie gumy przez Griszę po każdym wygranym meczu Motoru?

SAJDAK: Sprzęgło akurat nie jest wtedy używane, ale faktycznie od czasu, kiedy pierwszy raz spalił całą oponę, staram się zakładać mu na ostatni bieg oponę, którą może spalić, czyli taką, która była już używana w jednym z wcześniejszych wyścigów. Ona i tak po dwóch biegach nadaje się do wyrzucenia.

MARCINIAK: Kibice pytają, dlaczego w składzie podczas ostatniego meczu na pozycji rezerwowego nie było Oskara Bobera. Czy planowane jest wypożyczenie tego zawodnika?

ZIÓŁKOWSKI: Na razie nie zwrócił się do nas żaden klub z prośbą o wypożyczenie. Na ostatni mecz wzięliśmy do składu młodego Wiktora Firmugę i ta opcja wcale nie jest taka zła. Gdyby bowiem w wyścigu juniorskim wydarzył się wypadek i jeden z zawodników nie był zdolny do jazdy, to Oskar Bober nie mógłby go zastąpić ze względu na wiek, a Firmuga w takiej sytuacji mógłby zdobyć bardzo cenny punkt. Wprowadzamy zmiany w składzie seniorskim, więc rotacja na pozycji rezerwowego też nie jest niczym złym.

MARCINIAK: Wywołał pan temat rywalizacji Jakuba Jamroga z Pawłem Miesiącem. Który z nich pojedzie w niedzielę przeciwko Moje Bermudy Stali Gorzów?

ZIÓŁKOWSKI: To nie jest tak, że wynik ostatniego meczu zawsze jest decydujący. Wielu sugerowało, że po ostatnim słabszym meczu powinniśmy odstawić Jarka Hampela, ale zostawiliśmy go w składzie, a on zdobył w ostatnim spotkaniu 10 punktów i bonus. Nie o wszystkim mogę mówić, ale są pewne rzeczy, które dają nam podstawy do podjęcia decyzji. Chodzi przede wszystkim o sprawy sprzętowe, treningowe i zdrowotne.

PUKA: Czy wytypowany zawodnik będzie miał pewne miejsce w składzie na kolejne dwa mecze?

ZIÓŁKOWSKI: Taka zasada obowiązywała tylko na początku sezonu. Teraz mamy więcej danych i wiemy, który z naszych zawodników radzi sobie lepiej na konkretnym torze.

PUKA: Mam dla pana złą wiadomość, bo wiadomo już, że decyzja w sprawie ewentualnego zawieszenia Maksyma Drabika może zapaść najwcześniej w pierwszej połowie września, a to oznacza, że wasz największy rywal do awansu do play-off do końca rundy zasadniczej będzie jeździł w najmocniejszym zestawieniu.

ZIÓŁKOWSKI: To nie jest nasz problem, bo my ze Spartą już dwa razy jechaliśmy i najwcześniej możemy się z nimi spotkać w play-off. Trzeba jednak powiedzieć, że cała sprawa trwa długo i pewnie wszyscy, którzy interesują się sportem, uśmiechają się pod nosem. W innych dyscyplinach trwa to znacznie krócej. Czekanie na decyzję jedenaście miesięcy, jest śmieszne.

Explore more:  W Rybniku nie ma miejsca dla Batchelora! Zmieniając można przedobrzyć.

MARCINIAK: Motor wygrał ze Spartą, ale punktu bonusowego nie zdobył. Czy nie żałuje pan, że we Wrocławiu nie stosował rezerw taktycznych?

ZIÓŁKOWSKI: To łatwo się mówi, ale jak pamiętam ten mecz, to tam po prostu nie miał kto jechać. Żeby robić rezerwy, trzeba mieć zawodnika, który regularnie punktuje i daje gwarancję dodatkowych punktów. Nie żałuję decyzji, które podjąłem we Wrocławiu.

SAJDAK: Jacku, trochę ci pomogę, bo tam naprawdę nie miałeś kim robić rezerw. Może faktycznie w końcówce jechaliśmy nieco lepiej, ale to i tak nie była taka szybkość, z którą można było rywalizować z liderami Sparty. Oni byli tego dnia bardzo mocni.

PUKA: Wielu zawodników w tym roku walczy nie tylko z rywalami, ale także ze sprzętem i narzeka na brak możliwości sprawdzenia silników w warunkach spokojniejszych niż meczowe. Grigorij też miał ten problem?

SAJDAK: Sparingów brakowało, bo przecież bazujemy tylko na swoich przemyśleniach, a nie wyliczeniach komputerów. Od początku rozgrywek przetestowaliśmy aż 10 silników i wciąż nie wszystko wygląda idealnie. Wcześniej mówiliśmy o awansie do play-off, ale tak naprawdę z perspektywy mechanika i zawodnika liczy się tylko następny mecz.

PUKA: Gdzie można było sprawdzić 10 silników, skoro Łaguta wziął w tym sezonie udział w zaledwie 13 oficjalnych zawodach?

SAJDAK: Mam akurat na tyle komfortową sytuację, że Grisza jest zawodnikiem, który na treningu przejedzie dwa okrążenia i wie, czy silnik się do czegoś nadaje. Czasami po dwóch kółkach zjeżdża i po prostu pakujemy sprzęt do kartonu i wiemy, że nic z niego już nie będzie. W ramach ciekawostki powiem tylko, że trzy ostatnie mecze w Lublinie jechaliśmy na trzech różnych silnikach. Każdy z nich był świetny.

MARCINIAK: Mówił pan co prawda, że nie wybiegacie w przyszłość, ale trudno nie zapytać o wasz start w Grand Prix Challenge, który odbędzie się już 22 sierpnia w Goričanie. Grigorij jest tam faworytem.

SAJDAK: Na tym torze nie jeździmy zbyt często i nie mam tam jakiś superwspomnień. Przed tą imprezą bardziej zajmują mnie kwestie logistyczne, bo przecież dzień później musimy dobrze wystartować w rozgrywkach ligowych w Rybniku. Grigorij nie narzuca na siebie presji, bo ona zawsze jest największym przeciwnikiem.

PUKA: Panie Jacku, w GP Challenge będzie startowało trzech zawodników Motoru, ale awans całej trójki byłby najgorszym możliwym rozwiązaniem dla drużyny, bo zawodnicy za rok mieliby mniej wolnego, a dodatkowo przed każdym meczem bałby się pan o ich zdrowie.

Explore more:  MŚ w piłce ręcznej: Chorwacja - Niemcy, wynik meczu

ZIÓŁKOWSKI: Niepokój oczywiście jest zawsze, ale to nie jest tak, że my chcemy żeby oni jeździli tylko w rozgrywkach ligowych. Oni muszą się ścigać wszędzie, a my wiemy, że to ryzykowny sport. Równie dobrze, poważnej kontuzji można doznać także na treningu. Wiem, jaki jest żużel i gdybym go nie lubił, to oglądałbym szachy.

MARCINIAK: Kibice dopytują, czy łatwiejsze jest bycie sędzią żużlowym czy menedżerem zespołu. Miał pan okazję sprawdzić się w obu rolach.

ZIÓŁKOWSKI: Byłem sędzią w pierwszej połowie lat 90. I to było bardzo dawno temu. Nie było wtedy tylu kamer, ale mimo to bez wątpienia bycie sędzią jest dużo prostsze. Będąc menedżerem, podejmuje się decyzje, które potem analizują tysiące kibiców drużyny, którzy liczą na zwycięstwo. Każda decyzja wiąże się z krytyką. Poza tym dodatkową trudnością jest odstawianie zawodnika od jazdy i zakomunikowanie mu tego.

PUKA: Właśnie. Jak się panu udaje, że po raz pierwszy w karierze Grigorij Łaguta tak chętnie oddaje ostatnie wyścigi juniorom?

ZIÓŁKOWSKI: Podczas meczu z ekipą z Grudziądza Matej Žagar podszedł do Łaguty i zaproponował, by razem dali szansę na start młodzieżowcom. Grigorij się zgodził i wyszło bardzo fajnie. Byłem im wdzięczny, bo to było korzystne dla drużyny.

SAJDAK: To była suwerenna decyzja Griszy, bo czuł się dobrze, a mecz był wygrany. Trzeba mieć świadomość, że taki ruch, to rodzaj terapii psychologicznej dla juniorów. Skoro liderzy im zaufali, to oni czują się docenieni i w kolejnych meczach mogą się za to odpłacić dobrą jazdą.

PUKA: Wielu kibiców zadaje sobie pytanie, czego brakuje Griszy do osiągania wielkich sukcesów. Dlaczego tak dobry zawodnik nie osiągnął jeszcze prawie żadnych indywidualnych sukcesów na arenie międzynarodowej?

SAJDAK: Odpowiedź jest bardzo prosta, brakuje mu miejsca w Grand Prix. Grisza nigdy nie awansował, więc nie mógł zdobyć medalu. Ja od wielu lat wiedziałem, że chcę z nim pracować, bo jeździ bardzo ofensywnie i bardzo przypomina mi Jasona Crumpa.

PUKA: W niedzielę Motor jedzie na mecz do Gorzowa. Jakie oczekiwania przed tym spotkaniem?

ZIÓŁKOWSKI: Jak się jedzie na taki mecz, to zawsze chce się wygrać. Stać nas na zwycięstwo wyjazdowe, a to bardzo pomogłoby nam w walce o play-off.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

9 sierpnia 2020, 09:17.

Modric