Zwycięstwo Agnieszki Radwańskiej największym sukcesem polskiego sportu 2015?

Zwycięstwo Agnieszki Radwańskiej największym sukcesem polskiego sportu 2015?

Autorzy Onet

Triumf Agnieszki Radwańskiej w WTA Finals, czyli nieoficjalnych tenisowych mistrzostwach świata, jest bez wątpienia największym sukcesem Krakowianki w zawodowej karierze. Ale czy również największym sukcesem polskiego sportu w 2015 roku?

Agnieszka Radwańska z pucharem za zwycięstwo WTA Finals, fot. Oficjalny profil Agnieszki Radwańskiej na Facebooku Facebooku
Agnieszka Radwańska z pucharem za zwycięstwo WTA Finals, fot. Oficjalny profil Agnieszki Radwańskiej na Facebooku Facebooku (Foto: Autorzy Onet)

Tak, wiem, sam ściągam na siebie falę hejtu w komentarzach, bo każdy sukces jest unikalny i nie ma jednej, dobrej miary, by porównywać różne osiągnięcia różnych sportowców. Mimo to zaryzykuję tezę, że triumf Agnieszki Radwańskiej w finale turnieju mistrzyń jest największym sukcesem Biało-Czerwonych sportowców w tym roku. Najlepsza polska tenisistka wygrała nieoficjalne mistrzostwa świata w swojej dyscyplinie. Okazała się najlepsza w turnieju z udziałem ośmiu czołowych zawodniczek rankingu. Po drodze do okazałego trofeum pokonała drugą, trzecią i piątą zawodniczkę w zestawieniu WTA.

Pod względem globalnym to największy sukces, bo tenis to jedna z niewielu dyscyplin, którą żyją kibice na całym świecie, przez okrągły rok. Biorąc pod uwagę to kryterium, podobny rozgłos do wyczynu Radwańskiej miał w tym roku tylko Robert Lewandowski. Ale fantastyczna strzelecka forma napastnika Bayernu Monachium na razie nie przełożyła się na triumf w Lidze Mistrzów (mistrzostwo Niemiec to dla Bayernu obowiązek), a sam awans na Euro 2016 to jednak trochę za mało, by móc porównywać się z wynikiem najlepszej polskiej tenisistki.

Globalnie z pewnością wysoko stoi też popularność lekkoatletów i kolarzy. Ale już rzut młotem, w którym niewątpliwie gigantyczne sukcesy osiągali w tym roku Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek, jest traktowany nieco po macoszemu. Mimo rekordu świata Włodarczyk nie udało się zdobyć tytułu lekkoatletki roku w Europie. A Fajdek opowiadał mi po powrocie z mistrzostw świata w Pekinie, że większą sławę zyskał dzięki historii o medalu, którym miał zapłacić za przejazd taksówką, niż samemu wyczynowi na stadionie. Natomiast kolejny dobry sezon Michała Kwiatkowskiego i Rafała Majki w kolarstwie nie przełożył się aż na takie wyniki. Choć oczywiście pojedyncze zwycięstwa oraz trzecie miejsce Majki na zakończenie Vuelta a Espana zostały docenione na całym świecie.

Explore more:  Po klęsce... klęska. Mistrz Polski nie radzi sobie w Europie

Podkreślę to dla jasności: każdy z powyższych wyników był wielkim osiągnięciem. Tak, jak nie deprecjonuję sukcesów Andrzeja Fonfary, Krzysztofa Głowackiego, Joanny Jędrzejczyk, Kajetana Kajetanowicza, Radosława Kawęckiego, Justyny Kowalczyk, Adama Kszczota, Weroniki Nowakowskiej-Ziemniak, Rafała Sonika i wszystkich innych, których tu nie wspomniałem. Ale moim zdaniem niedzielna wiktoria Agnieszki Radwańskiej w Singapurze zasługuje na tytuł największego sukcesu polskiego sportu Anno Domini 2015.

Ciekawe, czy podobnie uznają kibice w plebiscytach podsumowujących rok. Na Twitterze widziałem już pierwsze dyskusje, kto bardziej zasłużył na miano sportowca roku w słynnym plebiscycie Przeglądu Sportowego. Pytanie tylko, czy dzisiejszy entuzjazm przełoży się na wyniki głosowania na początku stycznia 2016 roku?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:Autorzy Onet.

Autorzy Onet

Data utworzenia:.

1 listopada 2015, 16:22.

today’s live football scores

inter primavera – salzburg u-19

rebordosa vs braga

legnago – renate

novara vs giana erminio

Modric