Zygfryd Kuchta: Miejsce w czwórce będzie sukcesem

Zygfryd Kuchta: Miejsce w czwórce będzie sukcesem

Piłka ręczna.

PAP

Brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Montrealu Zygfryd Kuchta przed rozpoczynającymi się w piątek w Polsce mistrzostwami Europy w piłce ręcznej jest umiarkowanym optymistą.

13 stycznia 2016, 13:31..

| Aktualizacja 13 stycznia 2016, 13:41.

Jacek Bedzikowski Michael Biegler
Jacek Bedzikowski Michael Biegler (Foto: newspix.pl)

“Miejsce w czwórce będzie sukcesem naszej drużyny” – uważa Zygfryd Kuchta.

Znakomity przed laty obrońca, a obecnie wiceprezes ds. Szkoleniowych Związku Piłki Ręcznej w Polsceostrożnie ocenia szanse Polaków, bo jak tłumaczy “nie zagramy w optymalnym składzie”. “Najtrudniej będzie zastąpić Mariusza Jurkiewicza, który nie zdążył wrócić do pełni sił i formy po kontuzji. W tej sytuacji mamy duży problem ze środkiem rozegrania. Od tego, jakie rozwiązanie na tej pozycji znajdzie trener Michael Biegler może zależeć nasz końcowy rezultat. Mimo to wierzę, że niesieni dopingiem naszej publiczności znajdziemy się w strefie medalowej” – podkreślił Kuchta.

Szkoleniowiec zdradził, że na podobny wynik na ME 2016 liczy zarząd związku. “Tego byśmy sobie życzyli, ale nie jest to wyznaczony przez nas cel” – mówi. Według niego drużyna wie, o co gra. Dodaje, że związek nie chce wywierać na niej presji. Najbliższy okres pracy będzie oceniany dwustopniowo. Oprócz mistrzostw Europy, już w kwietniu kadrę czeka bowiem turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Według Kuchty najmocniejsze strony biało-czerwonych to obsada bramki i gra w defensywie. “Mamy trzech bardzo dobrych bramkarzy. Na poprzednich turniejach lepiej radziliśmy sobie w obronie niż w ataku, ale teraz dobrze prezentują się nasze skrzydła – w bardzo dobrej formie jest Przemysław Krajewski, można też liczyć na Michała Daszka. Sen z powiek spędza nam tylko środek rozegrania. Prawdopodobnie będzie tam musiał grać Michał Jurecki i spocznie na nim duża odpowiedzialność” – tłumaczy.

Explore more:  Polska - Szkocja: marne widowisko, bez goli do przerwy

Kuchta przekonuje, że polski zespół jest dobrze przygotowany do turnieju i podkreśla, że kondycja zawsze była mocną stroną biało-czerwonych. Przypomina, że przed rokiem na mistrzostwach świata w Katarze zespół brązowy medal “wyszarpał”, wygrywając mecze w końcówkach. To – według niego – świadczyło o dobrym przygotowaniu fizycznym. “Uważam, że na ME w Polsce będzie podobnie, bo nasze przygotowania do turnieju były długie. Ale trzeba pamiętać, że na końcowy wynik oprócz kondycji składa się też taktyka” – powiedział.

Były kapitan reprezentacji zaznaczył, że Polacy muszą trafić z formą, bo w grupie mają bardzo mocnych rywali. Według Kuchty Serbia, z którą Polacy zmierzą się w piątek w pierwszym meczu, to bardzo waleczny zespół, opierający się na dobrym wyszkoleniu technicznym i szybkim ataku. “Z kolei Macedończycy grają bardzo ostro w obronie, na granicy faulu i brutalności. Jeśli zaś chodzi o broniącą tytułu Francję, to jest to zespół kompletny, posiadający na każdej pozycji zawodników światowej klasy” – zaznaczył.

Wiceprezes ZPRP uważa, że ogromne znaczenie dla dalszej rywalizacji może mieć rezultat piątkowego meczu z Serbią. “Przy niekorzystnym wyniku staniemy pod ścianą i każde kolejne spotkanie będzie dlan nas walką o życie. Z kolei zwycięstwo pozwoli nam uwierzyć w sukces. Zagramy jednak przed własną publicznością, która wypełni halę w Krakowie i doda nam skrzydeł. O presję się nie martwię, bo mamy dużo doświadczonych zawodników” – dodał Kuchta.

(Foto: Przegląd Sportowy)

Z pierwszej ręki: Mamy prawo się niepokoić, ale i straszyć rywali.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PAP.

PAP

Autor:PAP.

Data utworzenia:.

13 stycznia 2016, 13:31..

Modric